کلینیک تخصصی دهان پزشکی و دندانپزشکی نگین

سلامتی دهان ، زیبایی دندان

شیراز، چهارراه زرگری، به سمت چمران
ساختمان پزشکی ابن سینا، واحد۱۸
07136276287
09900439004
07136276289
شنبه – چهارشنبه : صبح: 9:00 الی 13:00 / عصر: 16:00 الی 20:00
پنج شنبه : 9:00 الی 14:00 / جمعه : تعطیل

انواع خدمات درمانی و زیبایی در دندان پزشکی

انواع خدمات درمانی و زیبایی در دندانپزشکی

خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی را بهتر بشناسید

همه افراد برای داشتن لبخندی زیبا و دندان های سالم نیاز به خدمات و درمان های دندانپزشکی دارند. با مراقبت های منظم و روزانه و رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان می توان از داشتن دندان هایی زیبا و سالم بهره مند شد. زیبایی، سلامت و مرتب بودن دندان ها می تواند منجر به لبخندی زیبا شود و این لبخند زیبا نقش بسیار زیادی در زیبایی چهره افراد دارد. برخی به طور طبیعی دندان های سالم و زیبایی دارند و به دلیل مراقبت مداوم از دندان های خود، دندان هایشان بدون مشکل است. اما پوسیدگی دندان، جرم دندان، نامرتبی دندان ها، عفونت های دندان و لثه و بسیاری از بیماری های دیگر نیاز به خدمات و درمان دندانپزشکی دارد.

البته تنها هدف خدمات دندانپزشکی، درمان و رفع مشکلات دهان و دندان نیست. امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، انواع خدمات زیبایی در کلینیک های دندانپزشکی به افراد ارائه می شود که تنوع آن بسیار زیاد می باشد. بنابراین خدمات و درمان های دندانپزشکی به انواع مختلف خدمات درمانی شامل: جراحی فک، پیوند لثه، فلوراید تراپی، جرمگیری دندان، پرکردن دندان، عصب کشی دندان، پروتز متحرک، اوردنچر دندان، روکش دندان، ایمپلنت دندان، بریج دندان، ارتودنسی دندان هستند و خدمات ترمیمی و زیبایی شامل: بلیچینگ دندان ، لمینت دندان ، کامپوزیت دندان، جراحی لثه، ارتودنسی دندان ، جراحی فک، روکش دندان ، طرح لبخند و لیفت لثه طبقه بندی می شوند. در ادامه به بررسی انواع خدمات و درمان های دندانپزشکی خواهیم پرداخت.

انواع خدمات درمانی در دندانپزشکی

ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای دندان مصنوعی است. این درمان برای افرادی که دندان خود را از دست داده اند گزینه بسیار مناسبی است. جنس ایمپلنت دندان از تیتانیوم است و علت آن سازگاری با بدن انسان است. ایمپلنت از یک میله کوچک پیچی شکل تشکیل شده است که درون فک جایگذاری می شود و یک تاج مصنوعی روی آن قرار داده می شود. ایمپلنت دندان درون استخوان فک گذاشته می‌شود و بعد از مدتی با استخوان جوش می خورد و یکپارچه می شود. پایه ایمپلنت در ابتدا نباید به بافت نرم جوش بخورد، در این صورت پروسه به درستی انجام نپذیرفته است و مجدد باید انجام شود. ایمپلنت به دو صورت انجام می پذیرد، روش اول مرحله به مرحله صورت می پذیرد و روش دیگر که ایمپلنت فوری است، یک روزه انجام می‌گیرد. هنگامی که فرد توسط پزشک معاینه می شود و تشخیص درمان ایمپلنت داده می‌شود ، ابتدا دندان آسیب دیده کشیده می شود و در مرحله بعد آماده سازی استخوان فک صورت می گیرد. بعد از این مرحله، کاشت پایه ایمپلنت انجام می پذیرد. بعد از اینکه رشد و ترمیم استخوان صورت پذیرفت انتخاب رنگ، انجام قالب گیری و ارسال برای لابراتور در مراحل بعدی قرار می گیرد و در آخر، قرار دادن نهایی ایمپلنت انجام می‌شود.

ایمپلنت دندان کلینیک نگین شیراز

عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان

همه افراد در طول زندگی خود دچار دندان درد می شوند که می تواند علل مختلفی داشته باشد.گاهی دندان درد بر اثر رسیدن عفونت به ریشه دندان اتفاق می افتد که در این صورت نیاز است تا این مشکل سریعا درمان شود. در پروسه عصب کشی دندان، قسمت داخلی و نرم دندان که به آن پالپ می گویند و ریشه و عصب در آن قرار گرفته است از عفونت ها پاک و تمیز می شود و بعد از آن با مواد مخصوص پر می شود. انجام عصب کشی یا همان درمان ریشه دندان، با هدف باقی ماندن دندان در دهان بدون وجود درد در هنگام غذا خوردن و همچنین توجه در حوزه زیبایی دندان است. در درمان ریشه دندان عصب های دندان دیگر زنده نیستند و در نتیجه آن فرد دیگر احساس درد در ناحیه دندان نخواهد کرد ولی دندان در دهان نگه داشته می شود. در درمان ریشه دندان، اگر عفونت زیاد باشد دندانپزشک در ابتدا آنتی بیوتیک تجویز می کند تا از التهاب و عفونت کاسته شود، سپس طی یک جلسه و در صورت نیاز دو جلسه عصب کشی انجام می پذیرد.

عصب کشی دندان در شیراز

جراحی فک و صورت

عمل جراحی فک یا ارتوگانتیک به منظور اصلاح ناهماهنگی ها و بی نظمی های استخوان های فک و همچنین دندان ها صورت می پذیرد. به طور کلی دلایل مراجعه به جراح فک می تواند ناشی از مشکلات اسکلتی، سرطانی، جراحی ترمیمی و یا جراحی زیبایی فک باشد. مشکلات مادرزادی و تکاملی، همچنین آسیب های فک و مفاصل فکی و بروز تومورها می تواند باعث ایجاد ناهنجاری های  فکی و دندانی و بد شکل شدن فک شود. در این مواقع دندانپزشک بیمار را به جراح متخصص فک ارجاع خواهد داد. بهترین سن برای درمان ناهنجاری های فکی معمولا زمانی است که رشد استخوان ها کامل شده باشد یعنی در سن 18 تا 25 سالگی که در این زمان رشد استخوان های فک به طور کامل اتفاق افتاده است. اما در برخی موارد که فرد دچار مشکلات حاد فکی است، جراح دیگر سن بیمار را در نظر نمی گیرد و جراحی فک صورت می پذیرد. سه جراحی مهم فک شامل اصلاح عقب رفتگی فک پایین ، اصلاح جلو رفتگی فک پایین و اصلاح اپن بایت است.

جراحی فک و صورت در شیراز

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان در واقع یک نوع پیشگیری و مراقبت از دندان است که مانع از بروز یکسری از بیماری های دهان و دندان در آینده خواهد شد. همچنین باعث صرفه جویی در هزینه های دندانپزشکی نیز می‌شود‌. هنگامی که به طور منظم از مسواک استفاده نمی‌‌شود و بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نمی شود، باکتری های موجود در دهان فعالیت بیشتری پیدا می کنند و در نتیجه آن، روی دندان ها پلاک ایجاد می شود. به این پلاک ها جرم دندان می گویند. اگر برای از بین بردن این پلاک ها اقدامی نشود، جرم دندان به مرور زمان افزایش پیدا می کند و به لثه و قسمت های عمیق دندان نفوذ پیدا می کند و باعث مشکلات دندانی شدید می شود. پلاک دندان ممکن است ایجاد تارتار کند یعنی پلاک به صورت سخت تری در آید که اگر به موقع درمان نشود ممکن است باعث از دست رفتن دندان شود.  جرم گیری دندان بدون درد است، البته ممکن است بعد از این پروسه حساسیت دندانی ایجاد شود. همچنین از دیگر عوارض جرم دهانی بوی بد دهان و پوسیدگی دندان است.

بعد از انجام جرمگیری دندان که با کمک قلم مخصوص، جرم دندان ها را بر میدارند، بروساژ دندان انجام می پذیرد. در این پروسه به کمک برس و خمیر یا محلول مخصوص لکه های ریز و میکروسکوپی که بعد از جرمگیری بر روی دندان ها باقی مانده را از بین می برند. یکی از متدهای جدید برای جرمگیری استفاده از دستگاه ایرفلو (airflow ) است. ایرفلو با استفاده از فشار آب و پودری مخصوص باعث تجزیه شدن جرم های دندانی می‌شود. جرمگیری به سه روش جرمگیری با استفاده از ابزارهای دستی، جرم گیری با استفاده از ابزارهای اولتراسونیک و همچنین جرمگیری به وسیله دستگاه لیزر انجام می پذیرد.

جرم گیری دندان

ارتودنسی دندان

یکی از تخصص های دندانپزشکی، ارتودنسی دندان است که به منظور مرتب کردن، هماهنگ کردن و ردیف کردن دندان ها به کار می رود. همچنین درمان ارتودنسی برای هماهنگ کردن فک ها و بعضی مشکلات فکی نیز انجام پذیر است. درمان ارتودنسی را به سه دسته می‌توان تقسیم کرد : ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی.

بهترین سن برای انجام درمان ارتودنسی معمولا از سن  6تا 8 سالگی به بالا است. ارتودنسی یک روش پیشگیری، درمان و زیبایی است. ناهنجاری های فکی و دندانی اگر در سن پایین درمان نشوند سبب بروز مشکلاتی در بزرگسالی خواهند شد. نامرتبی دندان ها، کجی دندان ها، فاصله بین دندان ها، سایش دندان ها بر روی  هم یا مشکلات فکی مثل عقب رفتگی و یا بیرون زدگی فک، باعث بوجود آمدن عوارضی در فرد خواهند شد، به عنوان مثال پوسیدگی دندان و مشکلات گوارشی .مواردی که در بالا ذکر شد تنها برخی از مهم ترین مشکلات و ناهنجاری هایی است که نیازمند مداخله دندانپزشکی هستند و باید حتما برطرف شوند. چنانچه این مشکلات برطرف نشود به مرور زمان بدتر و بدتر می شوند.

ارتودنسی دندان در شیراز

جراحی لثه

اگر بیماری لثه در مراحل اولیه پیگیری و درمان شود دیگر نیازی به درمان جراحی لثه نمی باشد. اما اگر به هر دلیلی بیماری های لثه درمان نشود، جراحی لثه غیر قابل اجتناب است و باید سریعا انجام پذیرد. زیرا التهاب و عفونت و یا هر مشکل دیگری در لثه، در دراز مدت باعث از دست رفتن دندان خواهد شد  علتهای مختلفی برای انجام جراحی لثه وجود دارد از جمله: جمع شدن پلاک و باکتریها در اطراف لثه و دندان، وجود تومور یا کیست، وجود عفونت و بیماری های مزمن لثه و مصرف بعضی از داروها. جراحی لثه با توجه به نوع مشکل و بیماری لثه انواع مختلفی دارد که به شرح زیر می‌باشد:

جراحی پیوند لثه

جراحی لیفت لثه

جراحی فلپ

جراحی کیست و تومور

جراحی افزایش طول تاج

بهتر است بدانید بیماری های لثه می توانند باعث بروز مشکلات و بیماری های مغزی، قلبی و یا حتی تشدید بیماری دیابت شوند. بنابراین توصیه می شود در صورت مشاهده هر گونه علائم و مشکل در لثه خود سریعا توسط دندانپزشک معاینه شوید. 

درمان عفونت لثه در شیراز

بریج دندان

یکی از روش های پرکردن جای خالی دندان از دست رفته استفاده از بریج دندان است. بریج یا پل دندانی کمک می کند تا با کمک دو دندان کناری یک روکش سه دندانی بر روی دندان ها  قرر بگیرد و اینگونه جای خالی دندان پر شود. این چنین، هم از آسیب رسیدن به لثه جلوگیری می شود و هم از به هم ریختن فرم دندان ها در آینده جلوگیری خواهد شد و هم به زیبایی لبخند کمک می شود. بریج دندان یا با استفاده و کمک گرفتن از دندان های کناری اجرا می شود و یا بر پایه ایمپلنت صورت می گیرد. اگر از دندان های کناری استفاده شود، در ابتدا دو دندان کناری کمی تراش می‌خورند و قالب گیری انجام می‌شود و به جای فضای خالی یک دندان ساخته می‌شود که در واقع یک پل سه دندانی است. بعد از نصب، جای خالی پر خواهد شد و فرد لبخند زیباتری خواهد داشت. بریج بر پایه ایمپلنت به این صورت است که در محل دو دندان کناری پایه ایمپلنت قرار داده می شود و بعد در مرحله قالب گیری و نصب جای خالی بوسیله روکش سه دندانی پر خواهد شد. پس به طور کلی مراحل و شیوه نصب بریج دندان شامل آماده سازی دندان‌های مجاور، قالب گیری دندان و نصب بریج است.

بریج دندان-کلینیک دندانپزشکی نگین

پیوند لثه

پیوند لثه یک روش زیبایی و درمانی است. ممکن است افراد در طول زندگی خود دچار تحلیل وعقب رفتگی لثه شوند که این مشکل بسیار آرام و در مرور زمان صورت می پذیرد و فرد متوجه آن نشود. این موضوع  باعث می‌شود تا لثه به پایین کشیده شود و فرم دندانی در ظاهر ناخوشایند به نظر آید. گاهی افراد برای رفع این مشکل اقدام به پیوند لثه می نمایند. پیوند لثه توسط متخصص دندانپزشکی انجام می‌ پذیرد. از جنبه درمانی تحلیل بافت لثه به مرور زمان باعث می شود ریشه دندان پیدا گردد و این خود باعث بروز مشکلات حساسیتی می‌شود، مخصوصا هنگام استفاده از مایعات و غذاهای گرم و سرد. البته این عارضه باعث آسیب به دندان و یا حتی ازدست رفتن دندان خواهد شد. پیوند لثه به سه صورت انجام می پذیرد:

  •  پیوند لثه آزاد
  • پیوند پدیکل یا جانبی
  • پیوند بافت همبند
پیوند لثه

فلوراید تراپی

فلوراید یک ماده ضد پوسیدگی دندان است. این ماده باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان در برابر باکتری ها می شود. فلوراید تراپی باعث می شود سلامت مینای دندان حفظ شود و در برابر باکتری هایی که به دندان صدمه می زنند از دندان محافظت شود. فلوراید تراپی برای کودکان بسیار توصیه می‌شود اما این پیشگیری و درمان،  فقط مختص به کودکان نمی باشد و بزرگسالان نیز می‌توانند از فلورایدتراپی استفاده کنند .در افراد بزگسال، به طور مثال کسانی که به علل مختلفی دچار خشکی دهان شده اند می توانند از این درمان استفاده کنند. در فلوراید تراپی غلظت بالایی از ماده فلوراید به دندانها مالیده می شود و اجازه داده می‌شود این ماده مدتی بروی دندان بماند تا سلامت دندان را بهبود ببخشد. انجام این درمان و پیشگیری باید حتما در مطب دندانپزشکی و تحت نظر پزشک انجام گیرد. فلوراید به صورت های مختلف محلول، ژل ، فوم یا وارنیش استفاده می‌شود.

اوردنچر دندان

اوردنچر در واقع همان دندان مصنوعی است که بر پایه ایمپلنت است و بر روی لثه ها محکم می‌شود. اوردنچرها بیشتر به درد کسانی می خورند که بیشتر دندان های خود را از دست داده اند. یک مزیت بزرگ اوردنچرها بر دندان مصنوعی متحرک، این است که دیگر لغزش ندارند و در دهان ثابت می مانند و حرکت نمی کنند. مزیت دیگر این است که فرد در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن دچار مشکل نمی شود. در استفاده از اوردنچر فرد اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند و راحت تر خواهد بود.  در بکارگیری این روش در دنداپزشکی، ابتدا فرد توسط دندانپزشک معاینه می‌شود و در صورت تشخیص و تجویز اوردنچر، تعداد پایه های ایمپلنتی که باید در لثه کار گذاشته شود توسط خود دندانپزشک و با توجه به شرایط فک و دندان فرد تجویز می‌شود. بعد از نصب اوردنچر، معاینات منظم، همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن خود اوردنچر برای حفظ سلامت دهان و دندان فرد اهمیت به سزایی دارد.

پروتز متحرک

به طور کلی پروتزهای دندانی به دو دسته پروتزهای ثابت و پروتز متحرک تقسیم می‌شوند که در حیطه زیبایی و ترمیمی مورد استفاده قرار می گیرند. پروتز متحرک (پارسیل) یکی از انواع پروتزهای دندانی است که معمولا برای یک یا چند دندان از دست رفته بکار برده می‌شود. ساده ترین راه برای پرکردن جای خالی دندان از دست رفته همان پروتز متحرک پارسیل است. برای استفاده از این پروتز باید حتما تعدادی دندان سالم در هر فک وجود داشته باشد. این پروتز از پایه ای شبیه لثه درست شده است که دندان ها بر روی آن و متصل به هم قرار دارند. پروتزهای متحرک به طور مدام نیاز به تمیز و ضد عفونی کردن دارند زیرا اگر بهداشت آنها رعایت نشود باعث ایجاد عفونت در دهان می‌شوند. یکی از معایب پروتزهای متحرک جابجا شدن آن در دهان است که هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن احساس ناخوشایندی ایجاد می کند. اگر لثه یا استخوان فک تحلیل رود، پروتز شل می‌شود و در دهان لق می زند که در این صورت نیاز به تعویض خواهد داشت.

انواع خدمات ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک روش سفید کردن دندان است که باعث می شود فرد لبخند زیباتری را تجربه کند. بلیچینگ دندان به دو روش انجام می پذیرد: آفیس بلیچینگ (بلیچینگ در مطب دندانپزشکی) و هوم بلیچینگ (بلیچینگ در خانه)

عوامل مختلفی باعث زرد شدن رنگ دندان می‌شوند از جمله: عدم بهداشت دهان و دندان، عادت های بدغذایی (استفاده بیش از حد از چای و قهوه)، مصرف مواد قندی و سیگار کشیدن را می توان نام برد. در بلیچینگ دندان با کمک قالب و مواد مخصوص، لکه و زردی دندان را از بین می برند و رنگ دندان را روشن تر می کنند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بلیچینگ دندان یک روش موقتی برای سفید کردن دندان است و اگر مراقبت های بعد از بلیچینگ رعایت نشود، دندان ها دوباره تغییر رنگ خواهند داد. همچنین این روش ممکن است باعث ایجاد حساسیت در دندان ها شود.

لمینت دندان

امروزه استفاده از لمینت دندان بسیار رایج است. لمینت دندان روش بسیار خوبی برای ترمیم و زیبایی دندان است. لمینت های دندان به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • لمینت کامپوزیتی
  • لمینت سرامیکی

لمینت ها نوعی مواد هستند (با انتخاب نوع رنگ ) که به صورت لایه نازکی بر روی سطح دندان قرار می گیرند و سطح دندان را می پوشانند. با این روش دندان ها به صورت مرتب و هماهنگ در می آیند. البته همانطور که گفتیم لمینت دندان جنبه ترمیمی هم دارد. مثلا برای افرادی که دندان ترک خورده یا شکستگی داشته باشند بسیار کارآمد است. در این روش دندان ها به صورت سفید و مرتب در می آیند و تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره فرد دارد.

هزینه های لمینت دندان بسته به انتخاب نوع و یا گستردگی انجام کار متفاوت است. اما به طور کلی یکی از گزینه های بسیار مناسب برای از بین بردن نقص دندان ها از نظر شکل و رنگ دندان می باشد. در پروسه انجام لمینت، دندان تراش زیادی نمی خورد و این خود یک عامل مهم در انتخاب لمینت در حیطه ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی است.

5/5 - (2 امتیاز)

ارتباط با کلینیک نگین

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هیلا مرادی
هیلا مرادی
3 ماه قبل

با سلام و تشکر از شما بابت مقاله خوبتون. آیا ممکنه در مورد بلیچینگ دندان هم صحبت کنید؟

سمیرا پناهی
سمیرا پناهی
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر، می فرمایید طول درمان جراحی فک چقدرهست؟

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x