کلینیک تخصصی دهان پزشکی و دندانپزشکی نگین

سلامتی دهان ، زیبایی دندان

شیراز، چهارراه زرگری، به سمت چمران
ساختمان پزشکی ابن سینا، واحد۱۸
07136276287
09900439004
07136276289
شنبه – چهارشنبه : صبح: 9:00 الی 13:00 / عصر: 16:00 الی 20:00
پنج شنبه : 9:00 الی 14:00 / جمعه : تعطیل

عصب کشی دندان یا ترمیم ریشه دندان

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان چیست و چرا انجام می‌شود؟

عصب کشی دندان یا ترمیم ریشه دندان روشی برای از بین بردن عفونت در قسمت ریشه دندان است. هنگامی که به علت های مختلفی پالپ دندان که قسمت اصلی و زنده دندان است (پالپ: فضای داخلی دندان که در آن مویرگ ها و عصب ها قرار دارند) آسیب ببیند چاره ای جز عصب کشی دندان نمی‌باشد. از جمله این عوامل : پوسیدگی های عمیق دندان که تا پالپ دندان پیشروی کرده، دندان های پر شده ای که از زیر دچار پوسیدگی شده است و دندان هایی که بر اثر حادثه دچار شکستگی شده اند، می‌باشند. در این روش درمانی عفونت هایی که در قسمت پالپ دندان وجود دارد را بر می‌دارند سپس با مواد مخصوص پر می‌نمایند.

عصب کشی دندان چیست

مراحل عصب کشی دندان

در ابتدا دندانپزشک سوراخ کوچکی در ناحیه عاج دندان ایجاد می‌کند، سپس به وسیله ابزارهای مخصوص دندانپزشکی پالپ دندان را از عفونت خالی و ضد عفونی می‌کند و با مواد مخصوص پر می‌نماید. بعد از آن اصطلاحا دندان را مهر و موم یا پانسمان می‌کند تا دوباره دچار عفونت نشود. معمولا دندانهایی که عصب کشی روی آنها انجام می‌شود احتیاج به روکش دندانی پیدا می‌کنند که این کار بعد از مهر و موم دندان انجام می‌گیرد و اینگونه دندان در معرض آسیب کمتری خواهد بود.

مراحل عصب کشی دندان

آیا عصب کشی دندان درد دارد؟

معمولا افرادی که از درد شدید دندان شکایت دارند نیاز به انجام عصب کشی دندان پیدا می‌کنند. هنگامی که فرد توسط دندانپزشک معاینه می‌شود و عصب کشی دندان برای او تجویز می‌گردد ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشد تا از مقدار عفونت و التهاب دندان کاسته شود سپس با توجه به مقدار آسیب دندان و ریشه دندان عصب کشی برای فرد انجام می‌گردد. فرد در حین انجام عصب کشی به علت تزریق بی حسی دردی احساس نخواهد کرد مگر اینکه بی حسی بصورت کامل انجام نشده باشد. معمولا بعد از عصب کشی دندان، افراد احساس درد ندارند مگر اینکه مقدار التهاب و عفونت شدید باشد و درد همچنان در حین و بعد از انجام عصب کشی ادامه پیدا کند. اگر فردی بعد از انجام عصب کشی دندان دردی احساس کند می‌تواند از مسکن ها و ضد التهاب هایی مانند ایپوبروفن و استامینوفن برای از بین بردن درد و التهاب استفاده کند.

عوارض عصب کشی دندان

عصب کشی دندان گاهی اوقات با عوارضی همراه است. اگر آسیبی که به دندان رسیده بیش از حد باشد، ضعف دندان ممکن است باعث ایجاد عوارضی شود. هنگامی که ابزار دندانپزشکی آلوده باشد ممکن است این آلودگی به داخل دندان وارد شود و باعث عفونت و آبسه دندان شود. امکان شکسته شدن، بی حسی و تغییر رنگ دندان در انجام عصب کشی دندان وجود دارد. گاهی اوقات در موارد حاد عفونت دندانی، امکان از دست رفتن دندان وجود خواهد داشت.

عوارض عصب کشی دندان

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

  • از جویدن غذا بر روی دندانی که تازه عصب کشی شده است خودداری کنید زیرا دندان دارای التهاب است و جویدن غذا با دندان عصب کشی شده، التهاب را بیشتر می‌کند.
  • بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید و از خمیر دندان حاوی فلوراید و نخ دندان استفاده کنید.
  • اگر بعد از عصب کشی احساس درد دارید بهتر است از داروهای ضد التهاب یا ضد درد استفاده کنید مانند: ایپوبروفن و استامینوفن.
  • اگر در دندان عصب کشی احساس درد دارید و چندین روز ادامه پیدا کرده و درد کم نشده است، حتما با دندان دندانپزشک خود مشورت کنید و توسط او معاینه شوید.
  • معمولا یک یا دو روز بعد از عصب کشی وضعیت بیمار به روال عادی باز می‌گردد. تنها مورد قابل توجه برای آن دسته از افرادی است که درد و ناراحتی در مدت طولانی را تجربه می‌کنند که نیاز به معاینه و چکاپ توسط دندانپزشک را دارند.

عصب کشی مجدد دندان چیست؟

عصب کشی مجدد دندان به چند دلیل می‌تواند انجام شود. ممکن است دندان عصب کشی شده دارای چند ریشه بوده و دندانپزشک متوجه این امر نشده است و عفونت در بقیه ریشه ها از بین نرفته باشد. اگر پرکردگی دندان یا گذاشتن روکش دندان به خوبی انجام نشده باشد ممکن است دندان دچار عفونت یا پوسیدگی گردد و نیاز به عصب کشی مجدد داشته باشد. گاهی اوقات بعد از عصب کشی دندان، اگر پانسمان دندان زمان زیادی بر روی آن باقی بماند و به موقع پر ‌نشود، در این مواقع ممکن است دندان دچار عفونت گردد و نیاز به عصب کشی مجدد پیدا کند. کیفیت مواد پرکننده دندان بسیار مهم است و اگر دارای کیفیت پایین باشد باز دندان دچار مشکل خواهد شد. عصب کشی یا درمان ریشه دندان کمک می‌کند تا فرد بتواند دندان خود را نگه دارد و اگر برای اولین بار، عصب کشی با موفقیت انجام نشد و نیاز به عصب کشی مجدد باشد این دلیل بر این نمی باشد که فرد دندان خود را از دست بدهد. در عصب کشی مجدد دندان می‌توان به راحتی دندان را نگه داشت، اما نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که درمان ریشه دندان حتما باید توسط متخصص عصب کشی دندان انجام شود زیرا درمان مجدد ریشه دندان دشوارتر و حساس تر است. دندانپزشک باید در ابتدا ریشه دندان را از مواد قبلی پاکسازی کند و علت عفونت دوباره ریشه دندان را پیدا و درمان کند سپس مجددا ریشه دندان را با مواد مخصوص پر کند. در مرحله بعد تاج دندان باید پر شود. معمولا این پروسه اگر به روش درست و توسط متخصص عصب کشی انجام شود موفقیت آمیز خواهد بود و دندان درمان شده برای چندین سال به خوبی کار خواهد کرد.

عصب کشی مجدد دندان

علائم عفونت ریشه دندان چیست؟

عفونت ریشه دندان معمولا دارای علائمی است که اگر فرد دچار آن باشد باید به دندانپزشک مراجعه و عفونت دندان خود را درمان کند. اولین علامت درد دندان است. اگر درد دندان قطع نشود و با خوردن غذا درد بیشتر شود یکی از علائم عفونت ریشه دندان است. مورد دیگر طعم بد عفونت در دهان است. البته گاهی اوقات دهان دچار بوی بد می‌شود و این بو تا انجام درمان دندان از بین نمی‌رود. مورد دیگر حساس شدن دندان ها است بخصوص زمانیکه نوشیدنی یا مواد غذایی سرد یا گرم استفاده می‌شود. آبسه دندان هم نشانه ای دیگر از عفونت ریشه دندان است. گرچه ممکن است فرد با گوش درد یا گردن درد و یا حتی درد فک در هنگام عفونت ریشه دندان روبرو شود. درمان و ترمیم عفونت ریشه دندان بسیار مهم است زیرا در موارد خاص و حاد این عفونت می‌تواند به قسمتهای مختلف بدن برسد و در نتیجه باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی فرد شود.  

عفونت ریشه دندان

هزینه عصب کشی دندان 1401

هزینه عصب کشی دندان بستگی به عوامل مختلفی دارد، عواملی مانند عصب کشی تک کانال یا چند کانال است و یا نیاز به گذاشتن روکش دندانی که در هزینه عصب کشی تاثیر گذار است. انواع خدمات عصب کشی در سال 1401 به شرح  زیر می‌باشد:

توجه: ممکن است این هزینه ها به دلایلی در طول درمان تغییر پیدا کند.

اگر احساس می‌کنید به خدمات عصب کشی دندان نیاز دارید و باید توسط متخصص عصب کشی دندان در شیراز تحت معاینه و چکاپ قرار بگیرید، می‌توانید با کلینیک دهان پزشکی و دندانپزشکی نگین تماس بگیرید. کلینیک دهان پزشکی و دندانپزشکی نگین در شیراز با کادری مجرب از دندانپزشکان متخصص، آماده ارائه هرگونه خدمات دندانپزشکی به شما عزیزان می‌باشند.

5/5 - (3 امتیاز)

ارتباط با کلینیک نگین

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x