کلینیک تخصصی دهان پزشکی و دندانپزشکی نگین

سلامتی دهان ، زیبایی دندان

شیراز، چهارراه زرگری، به سمت چمران
ساختمان پزشکی ابن سینا، واحد۱۸
07136276287
09900439004
07136276289
شنبه – چهارشنبه : صبح: 9:00 الی 13:00 / عصر: 16:00 الی 20:00
پنج شنبه : 9:00 الی 14:00 / جمعه : تعطیل

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت-دندان

همه آن چیزی که در مورد ایمپلنت دندان باید بدانید

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش ها برای پر کردن و جایگزینی جای خالی دندان از دست رفته است. اگر به هر دلیلی فرد یک یا چند دندان خود را از دست بدهد، می‌تواند با درمان ایمپلنت جای خالی این دندان ها را پر کند. درمان ایمپلنت به دلیل استحکام و ماندگاری مانند دندان طبیعی عمل می‌کند و می‌تواند مادام العمر باشد. ایمپلنت دندان از اجزای مختلفی تشکیل شده است که شامل پایه ایمپلنت ( فیکسچر)، آباتمنت و روکش ایمپلنت است. جنس ایمپلنت دندان معمولا از تیتانیوم است. امروزه این روش درمان بسیار موفق بوده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. قبل از اقدام برای انجام درمان ایمپلنت دندان در شیراز فرد باید توسط دندانپزشک متخصص معاینه شود در این معاینه باید چند فاکتور مهم توسط دندانپزشک  بررسی شود، اگر بیمار تمام  شرایط لازم برای این درمان را داشته باشد آن وقت دندانپزشک باید اقدامات لازم برای شروع درمان را انجام دهد.

ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به دو روش زیر انجام می‌پذیرد:

ایمپلنت به روش دیجیتالی

ایمپلنت به روش سنتی

ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی

ایمپلنت دیجیتالی یک روش جدید انجام ایمپلنت می‌باشد که در انجام آن از تجهیزات و تکنولوژی های به روز و جدید استفاده می‌شود، این امر باعث می‌شود در حین عمل جراحی فرد دچار حداقل درد و خونریزی شود و دوره نقاهت کاشت ایمپلنت به حداقل زمان ممکن برسد. اسکن و قالب گیری دیجیتالی، عکس برداری دیجیتالی، دوربین داخل دهانی، مدل سازی سه بعدی کامپیوتری از جمله خدماتی است که در این نوع ایمپلنت انجام می‌گردد. ایمپلنت دندان به روش دیجیتال در بعضی از کلینیک های دندانپزشکی قابل انجام است.

ایمپلنت دندان به روش دیجیتالی

ایمپلنت دندان به روش معمولی (سنتی)

ایمپلنت دندان به روش سنتی، همان ایمپلنت دندان رایج و معمول است که امروزه توسط اکثر دندانپزشکان انجام می‌شود که در زیر به شرح آن خواهیم پرداخت.

ایمپلنت دندان به روش معمولی (سنتی)

ایمپلنت دندان یک مرحله ای:

در ایمپلنت دندان یک مرحله ای، وقتی پایه ایمپلنت دندان درون استخوان فک قرار گرفت، قسمتی از آن بیرون از لثه خواهد ماند و پس از بهبودی دیگر نیازی به جراحی لثه نیست و تاج دندان بر روی پایه ایمپلنت جایگذاری می‌شود.

ایمپلنت دندان دو مرحله ای:

این روش درمان ایمپلنت بسیار متداول و رایج است. بعد از اینکه پایه ایمپلنت درون استخوان فک جایگذاری شد و در زیر بافت لثه قرار گرفت به وسیله بخیه سطح لثه کاملا بسته می‌شود سپس بعد از اتمام دوره درمان، بافت لثه مجددا باز می‌گردد و تاج دندان به پایه متصل خواهد شد.

ایمپلنت دندان فوری :

در ایمپلنت دندان فوری پس از اینکه پایه ایمپلنت درون لثه جایگذاری شد تاج دندان هم بر روی آن نصب خواهد شد. البته این تاج دندان به صورت موقتی نصب می‌شود و پس از چند ماه تاج اصلی جایگزین آن خواهد شد.

شرایط کاشت ایمپلنت دندان

یکی از مهمترین فاکتورهایی که برای انجام کاشت ایمپلنت دندان باید در نظر گرفته شود، استحکام استخوان فک است. زیرا پایه ایمپلنت باید در استخوان فک جایگذاری شود و اگر استخوان فک، مناسب انجام این درمان نباشد یا باید از انجام آن منصرف شد یا باید پیوند استخوان انجام داد. کسانی که می‌خواهند درمان ایمپلنت انجام دهند باید بدانند این درمان نیاز به زمان و صبوری دارد. افرادی که دچار مشکلات لثه ای هستند نیز گزینه مناسبی برای انجام ایمپلنت نیستند مگر اینکه با درمان مناسب و تشخیص پزشک متخصص کاشت ایمپلنت این درمان برای آنها انجام  پذیرد. افراد سیگاری، الکلی، دیابتی، نقص ایمنی، زنان باردار و کسانیکه مبتلا به سرطان هستند و پرتو درمانی انجام می‌دهند نیز گزینه مناسب انجام ایمپلنت دندان نیستند.

شرایط کاشت ایمپلنت دندان

مراحل انجام ایمپلنت دندان

بعد از انجام معاینات لازم توسط دندانپزشک متخصص، در ابتدا طی عمل جراحی پایه ایمپلنت که پیچ مانند است در استخوان فک جایگذاری می‌شود. معمولا بعد از گذشت چند ماه که پایه ایمپلنت در استخوان جوش خورد و با استخوان یکی شد، قسمت بعدی ایمپلنت یعنی ابانتمنت کار گذاشته می‌شود و بعد از آن تاج دندان جایگذاری می‌شود. این پروسه در حالت طبیعی 4 تا6  ماه طول می‌کشد، اما اگر لازم باشد ممکن است بیشتر از این زمان ببرد.

عمر ایمپلنت دندان چقدر است

عمر ایمپلنت دندان را بیش از 20 سال پیش بینی می کنند اما این بستگی به مراقبت های فرد از ایمپلنت دارد. اگر از ایمپلنت کاشته شده خوب مراقبت شود به صورت دائمی برای فرد خواهد ماند. البته عوامل دیگری در ماندگاری ایمپلنت نقش دارند از جمله: مهارت و تجربه دندانپزشک در پروسه درمان و جایگذاری ایمپلنت دندان، ثابت ماندن استحکام استخوان ها و رعایت بهداشت دقیق و منظم دهان و دندان به منظور جلوگیری از عفونت دهانی و لق شدن ایمپلنت.

ایمپلنت دندان کلینیک نگین شیراز

عوارض کاشت ایمپلنت دندان چیست

ایمپلنت دندان اگر به روش صحیح انجام شود در بهبود کیفیت زندگی فرد تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت اما واضح است که هر عمل جراحی ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. عوارض جراحی می‌تواند بعد از عمل یا با گذشت مدت زمانی بعد از عمل جراحی، خود را نشان دهد. یکی از عوارض کاشت ایمپلنت دندان، شل شدن بر اثر عوامل مختلف و در نتیجه از دست رفتن ایمپلنت است. گاهی نیز ممکن است ایمپلنت آسیب ببیند یا بشکند که در هر دو صورت باید ایمپلنت جدید جایگزین شود. یکی دیگر از عوارض ایمپلنت احتمال عفونت آن است. ایجاد مشکلات سینوسی و همچنین احتمال آسیب عصبی نیز بعد از عمل ممکن است ایجاد شود.

مراقبت های بعد از کاشت ایمپلنت دندان

 • رعایت عدم شستشوی دهان تا 8 ساعت بعد از انجام ایمپلنت دندان
 • اجتناب از فعالیت سنگین و انجام حرکات ورزشی
 • گذاشتن کمپرس یخ بعد از ایمپلنت دندان به منظور کاهش درد و تورم
 • استفاده از مسکن و ضد التهاب هنگام درد
 • اجتناب از مصرف سیگار و الکل
 • عدم استفاده از غذاها و نوشیدنی های داغ
 • استفاده از دهان شویه و غرغره آب نمک با توصیه پزشک

قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

هزینه ایمپلنت دندان بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله :

 • روش انجام ایمپلنت دندان که تک مرحله ای باشد یا دو مرحله ای
 • نیاز به انجام پیوند استخوان
 • نیاز انجام لیفت سینوس
 • نوع برند و جنس ایمپلنت
 • درمان های جانبی که قبل از ایمپلنت
 • تجهیزات و تکنولوژی های مورد استفاده

مزایا و معایب انجام ایمپلنت دندانی

یکی از مزایای انجام ایمپلنت دندان، ماندگاری و در واقع مادام العمر بودن آن است. هنگامی که ایمپلنت به روش صحیح کار گذاشته شود و بهداشت و مراقبت از آن به صورت منظم و دقیق انجام شود عمر و دوام آن بالا خواهد رفت و فرد می‌تواند تا آخر عمر بدون هیچ مشکلی آن را نگه دارد. ضمن اینکه ایمپلنت علاوه بر اینکه یک راه حل و درمان دائمی به حساب می آید در طول زمان باعث صرفه جویی در وقت و هزینه افراد نیز می‌شود. کاشت ایمپلنت، درمان نسبتا گرانی محسوب می‌شود و نیاز به جراحی دارد همچنین قبل از انجام آن ممکن است نیاز به درمان های جانبی وجود داشته باشد، این موارد از معایب ایمپلنت به حساب می آیند.

تفاوت ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی

برای درمان جای خالی دندان از دست رفته معمولا از دو روش ایمپلنت و دندان مصنوعی استفاده می‌شود. امروزه کاشت ایمپلنت روش بسیار مناسب و رایجی برای این عارضه است. زیرا کارآیی ایمپلنت مانند دندان طبیعی، دائمی است و در آن دندان ها به صورت فیکس و ثابت در دهان جایگذاری می‌شوند اما دندان مصنوعی یک پروتز متحرک است که عمر کمتری  نسبت به ایمپلنت دندان دارد و هزینه آن نسبت به ایمپلنت دندان ارزان تر است و هیچ نیازی به انجام جراحی نمی باشد.

تفاوت ایمپلنت دندان با دندان مصنوعی

معرفی بهترین مرکز ایمپلنت دندان در شیراز

کلینیک دهان پزشکی و دندانپزشکی نگین شیراز با گرد هم آوردن تیمی از بهترین متخصصین ایمپلنت، بهترین متخصص درمان لثه و بهترین متخصص فک و صورت، با جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی در زمینه کاشت تخصصی ایمپلنت و قیمت بسیار مناسب و همچنین استفاده از بهترین برندهای ایمپلنت دنیا، تمام تلاش خود را برای جلب رضایت و اعتماد مراجعین عزیز را به کار می گیرد. ما در کلینیک نگین شیراز تمام تلاش خود را می کنیم تا به بیماران خود، با بالاترین کیفیت و کمیت خدمات دهان پزشکی و دندان پزشکی را ارائه دهیم. زیرا رضایت بیماران مراجعه کننده به این کلینیک مهمترین اولویت برای ما می باشد. ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های درمان و یکی از بهترین جایگزین ها برای دندان های از دست رفته در افراد می باشد، که در صورت انجام توسط متخصص مجرب با مواد با کیفیت، می تواند سال ها بدون مشکل برای فرد مانند دندان طبیعی کار کند.

نتیجه گیری

انتخاب درمان های ایمپلنت دندان و یا دندان مصنوعی بستگی به شرایط و سلیقه بیمار خواهد داشت. بیمار با توجه به شرایط زندگی، سلامت و سلیقه شخصی خود می‌تواند یکی از این دو درمان را انتخاب و انجام دهد. ما با توجه به اطلاعات داده شده در این مقاله سعی کرده ایم یاری رسان افراد در انتخاب نوع روش درمانی مناسب خود باشند. 

5/5 - (2 امتیاز)

ارتباط با کلینیک نگین

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صحرا بازوبند
صحرا بازوبند
3 ماه قبل

سلام به شما، نتیجه ایمپلنت فوری مثل ایمپلنت معمولیه ؟ احتمال ریجکت شدنش بیشتر نمیشه؟

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x